Qua sha

Guasha je jednou ze čtyř hlavních metod léčby TČM. Pomocí speciální destičky z rohoviny či drahých kamenů se provádí masáž určité části těla potřené olejem či krémem. Tato technika má preventivní, léčebné, a také kosmetické účely. Probíhá v sedě či v leže.

QUA – znamená škrábání   SHA – špatné – škodlivina
Historicky guasha vznikla v lidovém prostředí a byla zaměřená zejména na stavy způsobené horkostí a bolestí. Tradiční čínské léčitelství jako přírodní věda se stále vyvíjí. Podle současných výzkumů je guasha vhodnou metodou při léčení všech nemoci

Kdy je možné Gua sha použít

  • Působí na bolesti krku, ramen, beder, dolních končetin, až po onemocnění vnitřní
  • Reguluje energii, rozproudí krev, vyživuje a aktivuje buňky
  • Zlepšuje funkce vstřebávání
  • Reguluje funkci orgánů s vnitřní sekrecí
  • Účinkuje proti bolesti
  • Posiluje obranyschopnost organismu
  • Má kosmetické účinky (kosmetická guasha)

Guasha v doslovném překladu znamená „seškrábat vše špatné“. Při této terapii se používá speciální škrabka, která je nejčastěji vyrobena z nefritu nebo z buvolího rohu. Tou škrabkou se pevně tlačí na promaštěnou kůži a postupně se „škrábají“ 4-6cm dlouhé plochy.

Působením guasha škrabky dojde k výraznému prokrvení periferních kapilár, což se často projevuje podkožními výrony krve. Tyto výrony ovšem nejsou klasické modřiny, při kterých dochází k praskání kapilár. U Guashy zůstávají cévky nepoškozeny, proto výrony mizí již během dvou až čtyř dnů.

Během terapie se „vyškrabují“ z těla nečistoty a toxiny díky zlepšující se výměně v kůži a svalech

Při masáži guasha nedochází k porušení integrity kůže ani cév. Přesto působením tlaku destičky může “špatná” krev prosakovat ven mimo vlásečnice. Na povrchu kůže se dělají barevné skvrnky nebo tečky (tzv. “sha”, proto gua-sha), které během následujících několika dnů tělo vyčistí. Tím se docílí detoxikace a zprůchodnění.
Místa, kde vznikají “sha” jsou oblasti horší cirkulace krve, místa blokace s horším metabolismem apod. “Sha” je vlastně škodlivina, která se hromadila v zablokovaných místech.